DHI Saç Ekimi

DHI Saç Ekimi

DHI Saç Ekimi (Direct Hair Implant), dönor bölgeden alınan saç dokularının dışarıda bekletilmesini en aza indirmek amacıyla geliştirilmiş olan daha sağlıklı ve daha güçlü almalarını sağlayan saç ekimi tekniğidir.

DHI saç ekimi, donör bölgeden ekilmek için alınan greftlerin saçsız alanlara herhangi bir kanal açılmadan doğrudan özel kalem uçları sayesinde nakil edilmesi işleminin tümüdür. Klasik FUE saç ekimi işlemine göre daha uzun ve daha zahmetli bir uygulama olmasına rağmen, saçsız bölgede kanal ve kesi olmadığı için iyileşme süreci bulunmayan bir saç ekimi tekniğidir. Kanal işleminin olmaması daha sık ve yoğun saç ekimi uygulaması yapmaya olanak sağlamaktadır. DHI saç ekiminde alınan greftler dışarıda daha az bekleyeceği için (eğer PRP destekli FUE saç ekimi tekniği kullanmak istermiyorsanız) saç köklerinin hava ile temasını en aza indirgeyerek doğrudan ekim işlemi yapılması saç köklerinin daha güçlü ve sağlıklı bir yapıya sahip olmasını sağlamaktadır. Doğrudan saç ekimi aşamasına geçildiği ve özel kalem uçların kullanıldığı DHI saç ekimi tekniğinde ağrı ve acı hissi yaşanmamaktadır.

 

 

****************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************

SAÇ EKİM ÖNCESİ

Saç Ekiminden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler ;

1 ) Operasyondan 24 saat öncesi mümkünse sigara içmeyiniz, eğer yapamıyorsanız azaltmaya çalışınız. Unutmayınız ki sigara iyileşme sürecinizi uzatacaktır.
2 ) Hafif yiyecekler yiyebilirsiniz. Uzun sürebilen saç ekimi operasları öncesinde tok olmanız daha konforlu bir operasyon geçirmenizi sağlayacaktır.
3 ) Operasyondan 1 hafta öncesinde ALKOL almayınız. Diğer yabancı maddeleri kullanmayınız.
4 ) Kronik (şeker, kalp, tansiyon, tüberküloz v.b.) veya akut hastalıklar nedeniyle kullanmakta olduğunuz ilaçları doktorunuza mutlaka bildiriniz.
5 ) Operasyondan önceki 2 hafta trisıklik antidepresanlar, pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar (heperin ,aspirin, coumadin v.b.), beta blokerler ve mao inhibitörleri (aurorix v.b.) kullanmayınız. Bu süre içinde eğer bu ilaçlardan almış iseniz lütfen doktorunuza bildiriniz.
6 ) Operasyon öncesi kafa derisi ve saçınıza hiçbir lokal ilaç sürmeyiniz.
7 ) Operasyona gelmeden önce saçınızı yıkayınız ve yıkama sonrası hiçbir jöle veya sprey kullanmayınız.
8 ) Operasyona gelmeden önce mutlaka kahvaltı yapınız. Eğer operasyonunuz öğleden sonra olacaksa gelmeden önce hafif bir öğle yemeği yiyiniz.
9 ) Kahve ve kafein tarzı içecekleri bir gün önceden bırakınız.
10 ) Operasyondan 1 hafta öncesinde B ve E vitaminleri içeren multivitamin preparatlarını kanamanızı artıracak olması nedeniyle almayınız.
11 ) Operasyona gelirken giyip çıkarma esnasında başınıza sürtmeyecek ve rahat giyip çıkarabileceğiniz tipte bir kıyafetle (gömlek, hırka v.b.) geliniz.
 

SAÇ EKİMİ SONRASI

Saç Ekiminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler ;

1 ) Gece uyurken ekim yapılan saç kökleri yatağın başına, yorgana ya da yastığa değmemeli ve zarar görmemeli. Bunun için sert ve küçük bir yastık kullanmanız önerilir. Sırtüstü şekilde, alım yapılan ense bölgesi üzerine yatabilirsiniz. Yüzükoyun yatmanız, ekim alanının yastık veya yatakla temas edebilme riskini arttırdığı için iki hafta boyunca önerilmemekte.
2 ) Ayrıca 2 hafta boyunca gömlek, hırka, fermuarlı kazaklar gibi önü açık giysilerin giyilmesi tercih edilmeli. Kafa bölgesinden ekim alanına zarar vermemesi için t-shirt, boğazlı kazak, atlet gibi dar giysiler geçirilmemelidir. Yani 2 hafta ekim yapılan alana temas olmamalıdır. Muhtemel her temas, ekilen saç köküne zarar verebilir ve o saç kökünü kaybedebiliriz.
3 ) İki hafta boyunca spor aktiviteleri, hamam, sauna, yüzme, solaryum ve her türlü kuaförlük hizmetleri yasaktır. Saç köklerine zarar verebilir, enfeksiyon riskini artırabilir.
4 ) Yıkama işlemlerinden sonra saç ekim alanında kesinlikle havlu kullanmamalı ve saç kurutma makinesi ile kurutulmalı.
5 ) Saç ekimi operasyonun'dan sonra ekim bölgesinde ve donör alandaki (ense) saçlar altı ay süreyle makas kullanarak kısalttırınız.
6 ) Saç ekimi operasyonu sonrasında saçlar çok kısa kullanılmak istenirse en az altıncı ayında ustura yapılabilir.
7 ) Saç ekimi operasyonu sonrasında saçlara boya uygulanmak istenirse en az altı ay geçmiş olması gerekir.
8 ) Saç operasyonun'dan sonra yara kabukları dökülene kadar saç yıkamalarına dikkat etmek gerekir. Yıkama esnasında şampuan saçın her bölgesine eşit miktarda yayılır ve bastırmadan hafif dokunuşlarla saç derisine masaj yapılarak uygulanır.
9 ) Ekim sonrası 15 gun içerisinde alkol ve sigara almayınız.
10 ) Ameliyat sonrasında ensede hafif bir kanama görülebilir, endişe etmeyiniz.

****************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************

 


Üst