Saç Ekimi

Saç Ekimi

SAÇ EKİMİ NEDİR ?

Saç ekimi; Folliküler Ünite adı verilen ve saçlı derimizde bulunan mikro saç kökü demetlerinin teker teker çıkarılması ve yeni yerlerine yerleştirilmesi işlemidir. Saç ekimi operasyonu mutlaka doktorun gerçekleştirilmesi gereken komplike bir girişimdir. Doğal görünüm, saç sıklığı ve verici alanın zarar görmemesi için işlemin uzman bir ekip tarafından desteklenmesi de vazgeçilmezdir. İki kulak arasındaki verici alan dediğimiz bölgede yeterli miktarda saçı olan sağlıklı erişkin bireyler saç ekimi için uygun aday sayılır.

Uzman doktor ve tecrübeli bir ekibin yaptığı operasyonda köklerin alındığı bölgelerde seyrelme olmaz. Ekilen saçlar ömürlüktür, kesinlikle dökülmez. Elite Hair saç ekiminde sonuçlarının doğal olmasını garanti eder. Greft sayısı hasta’nın verici alanına göre 2500 ile 4000 greft arasında değişmektedir. Bu da ortalama 7500 - 8000 saç kökü anlamına gelmektedir. Greft sayısı ile kıl sayısının farklı olduğunu unutmayınız. Saç ekimi girişimi sonrasında ince kabuklanmalar oluşur. Bu kabuklar, baş her gün yıkandığında baştan kepek gibi dökülerek yaklaşık 10 gün sonra tamamen kaybolurlar. Hasta, bu dönemde şapka takarak günlük hayatına devam edebilir ve çalışmasında sorun yoktur.

SAÇ EKİMİ NASIL YAPILIR ?

Saç ekimi, genetik olarak dökülme eğilimi olmayan ense bölgesinden saç köklerini alıp, boş olan ön kısımlara yerleştirme işlemidir. Yeni yerine yerleşen saç kökleri ense bölgesindeki gibi dökülmeye dirençli genlerini korumaktadırlar. Aynı yöntemlerle kaş, kirpik, sakal, bıyık ve yara yerine saç ekimi gibi uygulamalar da yapılmaktadır. İşlem alanın büyüklüğüne bağlı olarak 5-6 saat arası sürebilmektedir. Tüm işlemler lokal anestezi altında yapılmaktadır ve aynı gün işlemden hemen sonra evinize dönebilmektesiniz. Ağrılı bir yöntem değildir. Sıklıkla uyguladığımız FUE yönteminde kesi yada dikiş olmadığından herhangi bir iz de kalmamaktadır.

SAÇ EKİMİ YAPILIRKEN ACI HİSSEDİLİR Mİ ?

Saç ekimi lokal anestezi altında 4 ila 7 saat süren bir operasyondur. İlk aşamada saç kökleri doktorlar tarafından toplanır, daha sonra toplanan kökleri yerleştirmek için kanal açılır ve son olarak köklerin tek tek ekim işlemi gerçekleştirilir. Saç ekimi işlemi, lokal anestezi altında gerçekleştiği için ağrı ve acı olmaz. Operasyon sonrasında doktor tarafından verilen ilaçların kullanması halinde herhangi bir ağrı olmayacaktır. Saç ekimi operasyonu sırasında hasta birinci bölümde yatar durumda, ikinci bölümde ise ortopedik bir koltukta oturur durumda olduğundan hasta konforu açısından rahat bir girişim olduğu kabul edilebilir.

SAÇ EKİMİ HANGİ MEVSİMLERDE YAPILIR ?

Saç ekiminin özel bir mevsimi yoktur. Yılın 12 ayı rahatlıkla saç nakli yapılabilir. Yazın saç ektirmek deniz tatili yapmaya kesinlikle engel değildir. Saçlar yaz mevsiminde daha hızlı uzar, cilt yenilenmesi bu mevsimde daha aktiftir.

SAÇ EKİMİNDEN KAÇ GÜN SONRA SAÇLAR NORMAL ÇIKAR ?

Saç ekimi işleminden sonra saçlar ilk üç ay içerisinde çıkmaya başlar. Saç naklinden 9 ay / 1 yıl sonra amaçlanan son görünüme ulaşılır.

SAÇ EKİM SÜREÇLERİ

● Saç ekimi için greft ve operasyon süresi belirlenir.

● Operasyona saç köklerinin FUE yöntemi ile alımı gerçekleştirilir.

● Saçsız bölgeye saç ekimi kanalları açılır.

● Saç nakli için açılmış olan kanallara saç kökleri yerleştirilir.

● Saç ekimi operasyonundan sonraki üçüncü gün ilk yıkama gerçekleştirilir.

● Saç ekimi yıkamasından sonraki on iki gün boyunca anlatılan şekilde yıkamalar gerçekleştirilir.

● Saç ekimi operasyonundan sonraki ikinci ay içerisinde ekilen saç köklerinin uçlarında ki saçlar kırılarak dökülür.

● Üçüncü aydan itibaren ekilen saç kökleri hareketlenir ve saçlar uzamaya başlar.

● Uzamaya başlayan saçlar bir yıla kadar gelişim sürecini sürdürür.

● Saç ekimiden bir yıl sonrasında ekilen saçların tamamı çıkar.

SAÇ EKİMİ ÖNCESİ

Saç Ekiminden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler ;

1 ) Operasyondan 24 saat öncesi mümkünse sigara içmeyiniz, eğer yapamıyorsanız azaltmaya çalışınız. Unutmayınız ki sigara iyileşme sürecinizi uzatacaktır.
2 ) Hafif yiyecekler yiyebilirsiniz. Uzun sürebilen saç ekimi operasları öncesinde tok olmanız daha konforlu bir operasyon geçirmenizi sağlayacaktır.
3 ) Operasyondan 1 hafta öncesinde ALKOL almayınız. Diğer yabancı maddeleri kullanmayınız.
4 ) Kronik (şeker, kalp, tansiyon, tüberküloz v.b.) veya akut hastalıklar nedeniyle kullanmakta olduğunuz ilaçları doktorunuza mutlaka bildiriniz.
5 ) Operasyondan önceki 2 hafta trisıklik antidepresanlar, pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar (heperin ,aspirin, coumadin v.b.), beta blokerler ve mao inhibitörleri (aurorix v.b.) kullanmayınız. Bu süre içinde eğer bu ilaçlardan almış iseniz lütfen doktorunuza bildiriniz.
6 ) Operasyon öncesi kafa derisi ve saçınıza hiçbir lokal ilaç sürmeyiniz.
7 ) Operasyona gelmeden önce saçınızı yıkayınız ve yıkama sonrası hiçbir jöle veya sprey kullanmayınız.
8 ) Operasyona gelmeden önce mutlaka kahvaltı yapınız. Eğer operasyonunuz öğleden sonra olacaksa gelmeden önce hafif bir öğle yemeği yiyiniz.
9 ) Kahve ve kafein tarzı içecekleri bir gün önceden bırakınız.
10 ) Operasyondan 1 hafta öncesinde B ve E vitaminleri içeren multivitamin preparatlarını kanamanızı artıracak olması nedeniyle almayınız.
11 ) Operasyona gelirken giyip çıkarma esnasında başınıza sürtmeyecek ve rahat giyip çıkarabileceğiniz tipte bir kıyafetle (gömlek, hırka v.b.) geliniz.
 

SAÇ EKİMİ SONRASI

Saç Ekiminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler ;

1 ) Gece uyurken ekim yapılan saç kökleri yatağın başına, yorgana ya da yastığa değmemeli ve zarar görmemeli. Bunun için sert ve küçük bir yastık kullanmanız önerilir. Sırtüstü şekilde, alım yapılan ense bölgesi üzerine yatabilirsiniz. Yüzükoyun yatmanız, ekim alanının yastık veya yatakla temas edebilme riskini arttırdığı için iki hafta boyunca önerilmemekte.
2 ) Ayrıca 2 hafta boyunca gömlek, hırka, fermuarlı kazaklar gibi önü açık giysilerin giyilmesi tercih edilmeli. Kafa bölgesinden ekim alanına zarar vermemesi için t-shirt, boğazlı kazak, atlet gibi dar giysiler geçirilmemelidir. Yani 2 hafta ekim yapılan alana temas olmamalıdır. Muhtemel her temas, ekilen saç köküne zarar verebilir ve o saç kökünü kaybedebiliriz.
3 ) İki hafta boyunca spor aktiviteleri, hamam, sauna, yüzme, solaryum ve her türlü kuaförlük hizmetleri yasaktır. Saç köklerine zarar verebilir, enfeksiyon riskini artırabilir.
4 ) Yıkama işlemlerinden sonra saç ekim alanında kesinlikle havlu kullanmamalı ve saç kurutma makinesi ile kurutulmalı.
5 ) Saç ekimi operasyonun'dan sonra ekim bölgesinde ve donör alandaki (ense) saçlar altı ay süreyle makas kullanarak kısalttırınız.
6 ) Saç ekimi operasyonu sonrasında saçlar çok kısa kullanılmak istenirse en az altıncı ayında ustura yapılabilir.
7 ) Saç ekimi operasyonu sonrasında saçlara boya uygulanmak istenirse en az altı ay geçmiş olması gerekir.
8 ) Saç operasyonun'dan sonra yara kabukları dökülene kadar saç yıkamalarına dikkat etmek gerekir. Yıkama esnasında şampuan saçın her bölgesine eşit miktarda yayılır ve bastırmadan hafif dokunuşlarla saç derisine masaj yapılarak uygulanır.
9 ) Ekim sonrası 15 gun içerisinde alkol ve sigara almayınız.
10 ) Ameliyat sonrasında ensede hafif bir kanama görülebilir, endişe etmeyiniz.

 


Üst