Saç Ekiminden Sonra Kullanılması Gereken İlaçlar !!! ZORUNLU OLANLAR !! ÖZELLİKLİ HASTALARDA KULLANILANLAR !!! VE extra ilaçlar :)

Saç Ekiminden Sonra Kullanılması Gereken İlaçlar !!! ZORUNLU OLANLAR !!  ÖZELLİKLİ HASTALARDA KULLANILANLAR !!! VE extra ilaçlar :)
Tarih  /  16. Mayıs. 2019

Saç Ekimi Sonrası Kullanılan İlaçlar

saç ekiminden sonra hangi ilaçlar kullanılır, saç ekimi sonrası tablet ve sprey kullanımı? Saç ekimi sonrası şampuan tavsiyesi?

Daha sağlıklı bir saç ekimi sonrası süreç geçirmeniz için dikkat etmeniz gereken bazı önemli hususlar bulunmaktadır. Bu önemli hususların içerisinde, saç ekiminden sonra doktorunuzun önerdiği ve 10-15 günlük süreçte kullanmanız gereken ilaçlar ile daha sonraki süreçte saçlarınızı güçlendirmek, dökülmelere karşı dirençli hale getirmek için kullanmanız tavsiye edilen bazı ilaç, şampuan ve losyonlar bulunmaktadır.

 

Saç ekimi ameliyatından hemen sonra doktor tarafından yazılan ilaçları kullanmak zorundasınız. Sonraki süreçte ise kendi tercihleriniz, sağlık durumunuz ve saç durumunuza göre bir saç uzmanından onay alarak kullanabileceğiniz ilaçlar var. Bu nedenle saç ekimi sonrası kullanılması gereken veya tavsiye edilen ilaçları iki farklı başlıkta ele alacağız.

 

A) Saç Ekiminden Sonra Zorunlu Olarak Kullanılan İlaçlar

Burada bahsi geçen ilaçlar, saç ekimi ameliyatı bittikten hemen sonra doktorunuz tarafından yazılan, belirli süre ve şekillerde kullanmanız istenen ilaçlardır. Bu ilaçlar ağrı kesici, antibiyotik ve kortizon, aspirin gibi ilaçlardan oluşmaktadır. Onlara da başlıklar halinde değinelim. Durumunuza göre saç ekiminden sonra doktorun yazacağı muhtemel ilaçlar şunlardır:

 

1- Saç Ekimi Sonrası Antibiyotik İlacı

Saç ekiminden hemen sonra kullanılması gereken ilaçlardan birisi antibiyotiktir. Doktorun tavsiyesine göre değişmekle birlikte, genellikle saç ekiminden sonra 5 gün boyunca günde iki defa olmak üzere, tok karnına antibiyotik alınması gerekmektedir.

 

Saç ekiminden sonra antibiyotik kullanmanın sebebi, olası bir enfeksiyon oluşumunu önlemektir; zira hem ekim bölgesi hem de donör bölge yara içinde kaldığı için enfeksiyon oluşma riski her zaman vardır.

 

2- Saç Ekimi Sonrası Ağrı Kesici Kullanımı

Saç ekiminden sonra 5 gün boyunca kullanılması gereken ilaçlardan bir tanesi de ağrı kesicidir. Doktorunuzun yazdığı ağrı kesiciyi, ağrınız olsa da olmasa da kullanmak zorundasınız; çünkü size verilen bu ağrı kesicinin tek işlevi ağrıyı kesmek değildir.

 

5 gün boyunca sabah ve akşam tok karnına kullanmanız gereken ağrı kesici ilacı önemli bir görevi de saç ekiminden önce saç derinize enjekte edilen serumun ter ve idrar yolu ile dışarıya atmaktır. Bu nedenle kesinlikle ağrınız olsa da olmasa da kullanmanız gerekiyor.

 

3- Saç Ekimi Sonrası Kortizon İlacı

Saç ekiminin yan etkilerinden bir tanesi kafada, yüz veya göz bölgesinde meydana gelen şişlik ve morluklardır. Ekim sonrası şişlik ve morluk neredeyse tüm hastalarda görülmesine rağmen, bu olumsuz durumu en aza indirmek mümkündür. Bunun bir yolu da doktorunuzun yazdığı kortizon ilacını düzenli olarak kullanmaktır.

 

Yine doktor tavsiyesine bağlı olarak genellikle sabah, öğle ve akşam olmak üzere günde üç defa tok karnına 3 gün boyunca kullanılmaktadır. Daha önce kaleme aldığımız saç ekimi sonrası şişlik hakkında bilgi almak için yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

4- Saç Ekimi Sonrası Aspirin Kullanımı

Doktorunuzun önereceği muhtemel ilaçlardan bir tanesi de Aspirin olacaktır. Aspirinin amacı saç ekiminden sonra kanı seyreltmek, kanın saçlı deri de dahil olmak üzere vücut içindeki dolaşımını kolaylaştırmaktır. Kan dolaşımının olması ise, ekilen saçların kökten beslenmesini ve bu saçların daha sağlıklı bir şekilde çıkmasını sağlamaktadır.

 

5 gün boyunca kullanılması önerilmektedir. Ancak mide yanması ve benzeri rahatsızlıkları olanların kullanımı önerilmiyor. Bu nedenle burada bahsi geçen herhangi bir ilacı, doktor onayı olmadan kesinlikle kullanmamanız gerekiyor.

 

5- Saç Ekimi Sonrası Mide Koruyucu

Saç ekiminden sonra size verilen yukarıdaki ilaçların, midenize herhangi bir zarar vermemesi için 5 gün süre ile kullanmanız gereken bir ilaç da mide koruyucu ilaçtır. Yine sadece doktor tavsiyesi ile kullanabileceğiniz bir ilaçtır.

 

6- Saç Ekimi Sonrası Okyanus Suyu Spreyi

Her saç ekim doktoru yazmamakla birlikte, bazı doktorların tavsiye ettiği ilaçlardan bir tanesi de okyanus suyu spreyidir. Bu, aslında bi ilaç değildir. Saç ekimi sonrası kaşıntıyı gidermek için ilk 10 günlük sürede kullanılmaktadır.

 

Okyanus suyu spreyini, kaşıntınız omadığı müddetçe kullanmak zorunda değilsiniz. Ancak bu sürede kafanızda rahatsız edici bir kaşıntı olursa, bu kaşıntıyı gidermek için okyanus spreyini parfüm sıkar gibi ekim bölgesine sıkabilirsiniz.

 

7- Saç Ekimi Sonrası Yıkamada Kullanılan Yumuşatıcı Losyon

Ekimden sonra, kanallardan ve deliklerden sızan kanlar, saç derisinde pıhtılaşarak kurur. Uruyan bu kanlar, sert bir tabaka oluşturur. Saç ekimi sonrası ilk yıkama ve sonraki hassas yıkamalarda, istenen temizliğin elde edilmesi, bu kabuklanmanın temizlenmesi için, kabukların yıkama öncesi yumuşatılması gerekir.

 

Yumuşatıcı losyon, doktorunuz tarafından önerilen herhangi bir losyon olabilir. Genellikle Bepanthol önerilse de farklı marka losyon önerenler de bulunmaktadır. Bu losyon, yıkama yapılmadan önce ekim bölgesine yavaşça sürülür ve 45 dakika boyunca kabukların yumuşaması beklenir. Daha sonra ise saçlar şampuanla yıkanır.

 

Saç ekimi sonrası ilk yıkama yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğrenmek için saç ekimi ilk yıkama konulu yazımızı muhakkak inceleyin.

 

8- Saç Ekiminden Sonra Hassas Dönem Yıkamaları İçin Şampuan

 

Saç ekiminden sonraki uzun süreçte hangi şampuanı kullandığınızın çok büyük önemi olmasa da özellikle ilk 10 gün için şampuan seçimine dikkat etmeniz gerekir. Doktorunuz zaten size bir şampuan önerecektir. 10-15 günlük süreç için en çok tavsiye edilen şampuan bebe şampuanlarıdır. Saç ekimi sonrası şampuan tavsiyesi hakkında daha fazla bilgi almak için ilgili makalemizi gözden geçirebilirsiniz.

 

B) Saç Ekimi Sonrası Tavsiye Edilen Tabletler

Saç dökülmelerine karşı birçok şampuan, losyon, sprey ve tablet kullanılmaktadır. Tabletler, dahili olarak kullanıldığı için, biraz daha dikkatli olunmalıdır. Bu nedenle sizlere tavsiyemiz, doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir tablet ilacı satın alıp kullanmayınız.

 

1- Saç Ekiminden Sonra Xpecia Tablet Kullanımı

Saç ekimi sonrası en çok kullanılan tablet ilaçlardan bir tanesi Xpecia tablet ilaçtır. Bu ve sonraki başlıkta ele alacağımız tüm ilaçlar, ancak doktor önerisi ile alınıp kullanılmalıdır; zira her hastada farklı reaksiyonlar gösterebilmektedir.

 

Xpecia, saç dökülmesine karşı kullanılan etkili bir ilaçtır. Bu ilacın bilinen en iyi yönü, Dihidrotestosteron (DHT-Erkeklik Hormonu) hormonunu bloke eden ve cinsel güce de zarar vermeyen saw palmettoyu (bir bitki) bol miktarda içermesidir.

 

Xpecia tabletle aynı özellikleri gösteren birçok ilaç bulunmasına rağmen, bu ilacın fiyatları daha makul olduğu için fazlasıyla talep görmektedir.

 

Dahili olarak alınan her türlü ilaçta olduğu gibi, Xpecia tablet kullanımı da doktor önerisine uygun olmalıdır. Fiyatı 40-80 TL arasında değişmektedir.

 

2- Saç Ekimi Sonrası Biotin Kullanımı

B7 vitamini veya H vitamini olarak da bilinen biotinin, saç üzerindeki olumlu etkileri büyüktür. Bu nedenle saç ekimi sonrası kullanılması gereken şampuanların da biotin içermesi önerilmektedir.

 

Biotin içerikli birçok tablet markası bulunmaktadır. Fiyatları 20 liradan başlar 100 liraya kadar da çıkar. Doktorunuzun önerdiği herhangi bir biotin tablet kullanabilirsiniz. İlle de pahalı olanını almak zorunda değilsiniz. Nihayetinde hepsi aynı amaca hizmet etmektedir. Ancak alacağınız markanın güvenilir bir marka olduğuna da dikkat etmeniz gerekir.

 

Biotin tabletin saç ekimi sonrası faydaları şunlardır: Ekilen saçların daha erken çıkmasını sağlar. Saçların uzama hızı üzerinde etkisi vardır. Şok dökülme sürecinde dökülen saçların mikatarını azaltır.

 

3- Saç Ekimi Sonrası Pantogar Tablet Kullanımı

Pantogar tablet, bitkisel bir ilaçtır; bitkisel kaynaklı ilaçların üzerinde ise bilimsel deney ve araştırmalara yapılmamaktadır. Ancak saç ekimi sonrası olumlu etkilerinin olduğu iddia edildiği için sıkça tavsiye edilmektedir.

 

Pantogar’ın en büyük faydasının saçlı deride kan dolaşımını sağladığı ve böylece saç köklerinin ihtiyaç duyduğu besinleri kan yoluyla aldığı ifade edilmektedir. Günümüzde artık yurt dışından alımı durdurulduğu için aynı etkileri gösteren Pan Plus adlı tablet ilaç tercih edilmektedir.

 

4- Saç Ekiminden Sonra Priorin Tablet

Sadece saç ekimi sonrası için değil, genel saç sağlığı için önerilen tablet ürünler arasındadır. Tıpkı pantogar gibi bu ilaç da bitkisel içeriklidir; bu nedenle faydaları ile ilgili bilimsel bir çalışma yoktur. Saç köklerini beslediği düşünüldüğünden saç dökülmesine karşı sık önerilen bir tablettir.

 

5- Finasteride Tablet Kullanımı

Birçok marka ile piyasada satışı olan Finasteride ilaçlar da saç için faydalı olan, saçları koruyup güçlendiren ve dahili olarak alınan bir tablettir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu tür tabletlere yüksek meblağlar ödemenize gerek yoktur. Doktorunuzun da önerisiyle ucuz, düşük fiyatlı bir markanın tabletini almanızda herhangi bir sakınca yoktur.

 

Finasteride tabletlerin bilinen en büyük yararı DHT hormonunu engellemesi ve saç köklerini beslemesidir. Ekimden sonra kullanıldığında ekim başarısının arttığı iddia edilmektedir.

 

6- Dutasterid Tablet Kullanımı

Finasteride tabletler ile aynı özellikleri göstermektedir. Saç tellerinin zayıfladığı bölgelerde, saç köklerini besleyerek zayıflamış bu saç tellerinin canlanmasını ve uzamasını sağlar. Yan etkileri bulunduğu için doktor onayı ile kullanmak gerekmektedir.

 

C) Saç Ekimi Sonrası Tavsiye Edilen Spreyler

Saç dökülmesi ve ekim sonrası kullanacağınız spreyi iyi araştırmalısınız. Ne yazık ki ülkemizde belli dönemlerde bazı saç spreylerinin reklamı çok iyi yapılıyor. Ücretle satın alınan yorumcular, her yana güzel yorumlar bırakıyor; ancak bu spreyleri alan kullanıcılar, spreyin hiçbir işe yaramadığını ifade ediyor. Haliyle paranız çöpe gitmiş oluyor.

 

Bu nedenle sprey almadan önce içeriklerini ve yan etkilerini inceleyin, aynı zamanda bir saç uzmanına da danışın. Aksi takdirde hem paranız hem de hayalleriniz gitmiş olacak.

 

1- Saç Ekimi Sonrası Hair Forte Sprey

Hair Forte saç spreyi gerek saç dökülmesi yaşayan hastalara gerekse de saç ekimi yaptıranlara en çok tavsiye edilen spreylerden bir tanesidir. Hair Forte spreyin olumlu etkileri bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Diğer birçok sprey, belli bir süre sonra etkisini yitirmeye başlarken, Hair Forte’de böyle bir durum söz konusu değildir.

 

Saçlar için son derece önemli olan prokabil içerdiği için çok faydalı olduğu düşünülmektedir; zira prokapil, bir yandan saç köklerini uyarıp beslerken, bir yandan da DHT oluşumunu engeller, yani erkek tipi saç dökülmesinin önüne geçer. Yine diğer ilaçların çoğundan farklı olarak cinselliğe herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

 

2- Saç Ekiminden Sonra HGF Sprey 

Birçok saç ekim merkezinin, saç ekimi yaptığı hastalarına önerdiği spreylerden bir tanesi de HGF spreydir. HGF Sprey kullanıcı yorumlarına bakıldığında, olumlu etkilerinin görüldüğü anlaşılmaktadır. Şu anki fiyatı 50-60 TL dolaylarındadır.

 

3- Rogaine Sprey Kullanımı

Saç ekiminden sonra da kullanılan Rogaine spreyin çok da olumlu etkilerinin olmadığı düşünülmektedir. Aslında ilk zamanlarda saç dökülmelerini ciddi oranda azaltmaktadır; zira saç derisindeki kılcal damarları genişlettiği için kan dolaşımı artmakta, böylece saç kökleri daha iyi beslenmektedir.

 

Ancak uzun bir kullanımdan sonra etkisini yitirmektedir; çünkü erkek tipi dökülmenin en büyük etkenlerinden birisi olan DHT oluşumunu engellemekte yetersiz kalmaktadır.

 

D) Saç Ekimi Sonrası Tavsiye Edilen Şampuanlar

Öncelikle, saç dökülmesini durdurmakta veya yeni saç çıkartma hiçbir doğal şampuanın yeterli olmadığını bilmenizde fayda var. Bu nedenle yeni saçlarım çıkacak diye gidip uçuk fiyatlara şampuan almanıza gerek yoktur. Ancak saçlar için, özellikle saç ekimi sonrası için en uygun şampuan tavsiyesi isterseniz, sizler için birkaç öneride bulunabiliriz.

 

1- Saç Ekiminden Sonra Sebamed Şampuan

Saç ekim merkzlerinin en çok tavsiye ettiği şampuanlardan bir tanesi Sebamed şampuandır. Sebamed şampuan kullananlar, bu şampuanın saçlarına iyi geldiğini iddia etmektedir.

 

2- Bioxcin Şampuan

Bioxcin şampuan, ülkemizde yıllardır satışı yapılan ve birçok kişi tarafından tercih edilen etkili şampuanlardan bir tanesidir. Sebamed şampuana göre biraz daha pahalıdır. Saç türüne göre farklı özelliklerde satılmaktadır.

 

3- Bitkisel Şampuanlar

Kullandığınız şampuan ille de bilinen bir marka olmak zorunda değildir. Piyasada, bitkisel içerikli ve güvenilir birçok şampuan bulunmaktadır. Hatta saçlarınızın ihtiyaçlarını dikkate alarak kendi doğal şampuanınızı kendiniz de oluşturabilirsiniz.


Üst